Bon SC Tarım Gıda Hayvancılık San. Tic. Ltd. Şti. 2015 yılında kuruldu. Dünya’da benzeri az görülmüş modern Saanen keçi çiftliği inşa ettik. Hemen her yönüyle Türkiye hayvancılığına örnek teşkil edecek ilkleri gerçekleştirdik.  Özellikle küçükbaş hayvancılıkta sürdürülebilir ve geleceğe dair Türk hayvancılığını geliştirebilecek ilk projenin adımları atılmış oldu.

Proje kapsamında 1000 anaç baş sağılır keçi kapasiteli çiftlik; cam sera içinde tasarlandı, bu sayede keçiler her zaman doğa da oldukları gibi aydınlık ferah bir ortamda yaşıyorlar. 4 mevsim bahar yaşayabilerek süt ve döl verim kayıplarının önüne geçildi. 7 metre yükseklik, yan ve üst açılır kapanır pencereler sayesinde bol oksijen ve temiz havada yaz kış refah içinde yaşıyorlar. Allah’ın bir lütfu olarak, Menderes Belediye’sinden ve Milli Emlak’tan arazimizin (tapulu arazimiz 12.172m2) bitişiğinde kiralanan araziler ile 80 dekar mera alanları çiftliğe katıldı. Çit içine alınan mera da güzel havalarda keçilerin keyfini daha da iyileşiyor. Barınak İçinde oldukları zamanlarda hiç gübreye basmamaları için plastik ızgara düşünüldü. Bu sayede hem keçiler her zaman kuru yerde yatıyor hem de süte gübre kokusu bulaşmadan yüksek kalite kukusuz keçi sütü elde ediliyor.

İşçilik, hayvancılığın ana problemi olmasından dolayı mümkün olan en son teknoloji ile otomasyon kurulumu yapıldı. Böylece sağım, yemleme ve oğlak büyütme ( özellikle oğlakları öldürmeden) imkânı sağlandı. Toplamda 3 çalışan ile tüm iş operasyonları gerçekleştirilebiliyor.

Fransa’dan gelmiş olan 250 adet dişi keçi ve 10 Teke soyu ile başladığımız işletmemiz şu an soyu hiç bozmadan şecereleri (soy ağacı), sürü yönetimi olan bilgisayar destekli takip edilen sürümüz 379 dişi 158 erkek ile devam ediyor. Türkiye’de Damızlık konusunda tek sayılabilecek safkan Saanen keçi işletmemiz Türkiye ve çevre ülkelerde hak ettiği üne kavuşmuş ciddi bir damızlık talebi ile karşılaşmıştır. Sosyal medyada binlerce takipçiye ulaşmış durumdayız. Fakat dönemsel olarak işletmeye sıcak para girişi sağlamak için mecburen dişi damızlık satışı yapmak zorunda kalıyoruz. Mümkün olduğunca dişi keçi satmamak ve sürüye eklemek ve çiftliğin bir an önce tam kapasitesine ulaşması için dişi keçileri elimizde tutmalıyız. Teke olarak erkekleri damızlık olarak Tüm Türkiye’ye ve yurtdışına pazarlamaktayız. Her yıl satılamayan az bir kısım erkek Oğlakları Migros’a veriyoruz.

SutBon Artizan Keçi süt ürünleri,

Uzun bir araştırma ve geliştirme döneminden sonra 2019 yılında SütBon Artizan peynirleri markası ile Artizan üretim yapmaya başladık. Dünyada yapılmakta olan en güzel peynirleri Türk damak lezzetine uygun, dışarıdan sadece tuz ve ambalaj alarak çiftliğimizde üretiyoruz. Çiftliğimizin içinde projemizde planladığımız gibi süt işleme tesisi izinlerimizi, Çiğ süt arzı, pastörize süt ve Peynir üretimi için gerekli izin belgelerini Tarım Orman Bakanlığı’ndan aldık. Kendimize has SütBon peynirimizin marka patentimizi aldık. Başta Macro Center ve Migros mağazaları ve Türkiye genelinde oluşturduğumuz İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Trabzon, Antalya bayilikleri ile elit şarküterilerde peynirimiz satılmaya başladı. Şimdi gerçek boyutta ve miktarda üretim yapmak ve bunu halkımıza ulaştırmak, değerlendirmek üzerimize düşen bir borçtur, üstümüze aldığımız bir vazifedir. Örnek bir tarım işletmesi olmak istiyorsak işletmenin başarılı olma şartı vardır. Başarmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Durmak yok, Şükrediyor ve çalışıyoruz. Yola devam etmek zorundayız.