Bon SC çiftliği 

Cengizhan orpak

1969 yılında Siirt’te işçi bir babanın 8. ci çocuğu olarak doğdum. İzmir de okudum. Ziraat mühendisi olarak 25 sene deri sektöründe çalıştım. İşçilik ile başladığım mesleğimde üç şirket kurdum ve iyi bir gelir kazanırken ( 50 milyon ciro ile) tümünü kapattım. Şimdi 2016 yılından beri keçi çobanlığı yapıyorum.

*Neden keçi çiftliği

2012 yılında Naz kızım doğdu. Anne sütünden sonra ek gıdaya geçemedik, kızımda katkı ve koruyucu maddelere alerji vardı. Sağlıklı gıda ihtiyacı ilk kez 1.nci derece önem kazandı bizim için. Çok araştırdık sağlıklı gıda üzerine. Fark ettim ki hayatta sadece iyi kazanmak, bu uğurda bütün bir hayatı harcamak yaşamanın gayesi olamaz.  Allah’a şükürler olsun, bu işi bize nasip etmeyi murad etmiş Allah. Zorluğu aşalım derken çiftlik sahibi olduk. Doğruyu yaparak, iyilik üreterek, doğanın içinde insan fıtratına uygun bir yaşam ile hizmet etmek daha ulvi bir yaşam. Kızımda ki sorun çok fazla insanın sorunu, sağlıklı gıda herkesin isteği, ulaşılması zor. Bizde bu zorluğu üretmeyi seçtik. Allah’ Hamd olsun gerekli olan ilmin bize açılmasına imkân verdi.

Tüm aile doğaya sevgi ve saygı ile gönülden bağlıyız. Kızımda ki hayvan sevgisini anlatamam. Keçiler evcil kedi gibi çok soylu hayvanlar. Hele beyaz oğlaklar çok güzeller.

*Çiftlik kurmak

Tam o zamanlarda ticari olarak bir arazi satın almak zorunda kaldım. Allah, hikmeti bize bir sebep verdi, bizde o sebep ile yol aldıkça birçok kolaylıklar ortaya çıktı. Keçi çiftliği için arasan bulamayacağın uygunlukta bir bölgede muhteşem bir arazi denk getirmiş Allah. Çiftlik kurma fikri tüm ailenin ortak aldığı ve bizi çok heyecanlandıran bir kararı olmuştu. Biz istedik ki doğal sağlıklı ve lezzetli keçi sütü üretelim. Tüm çocuklara ulaşsın.

*Kurulum nasıl

Öncelikle işimizi doğru bir şekilde, bilimsel ve vicdani kurallara göre yapalım. Ne iş yapılırsa yapılsın doğru temeller atılmış, planlaması iyi yapılmış, hedefleri, niyeti iyi olan işletmeler sabır ile mutlaka iyi bir sonuca varırlar. Tüm doğruların bir araya gelmesi için Ziraat mühendisi, veteriner ve makine mühendisleri ile 2 yıllık bir çalışma gerekti. Yaklaşık 1- 2 yıl da kurulum sürdü uzun bir çalışma, çünkü Hayvanların refahı gerektiği gibi olmak zorunda, Allah’ın bizim için yaratmış olduğu canları en iyi şekilde yaşatalım. Biz onlara, onlar bize fayda sağlasınlar. Sömürü düzeni olmasın. Onlarında bizimde mutlu ve rahat yasacağımız bir ortam olsun.

Bu çalışmalar belirli bir aşamaya varınca Allah bize yolumuzu açtı. Önce Kiralık bir çiftlikte Fransa’dan seçilmiş safkan Saanen 200 anne 10 baba soyu ile başladık. Edindiğimiz tecrübeler yeni çiftlik için büyük fayda sağladı. Doğru gen kaynağı ile başlamak çok önemli. Bizim yaptığımız keçilerin sağlıklı bir biçimde büyümesini, yaşamasını temin etmek. Zaten keçilerimiz en iyi süt verimini sağlayacak genetiğe sahip. Sürüyü bozmadığımız sürece sürdürebileceğimiz bir kaynak elimizde mevcut.

*Nasıl bir çiftlik

Keçilerin tüm yaşamsal ihtiyaçlarını; Neler yer, nasıl ürer, nasıl sağlıklı uzun bir yaşamı olur, nasıl kokusu tadı güzel daha lezzetli süt üretir bunların tamamını düşünmek ve tasarlamak gerekiyor. Süt keçi çiftliği uzun vadeli bir yatırım. Biz ve bizden sonraki nesillerin devam edebileceği şartları sağlamak gerekiyor.

 Aynı zamanda keçilere bu hizmeti sağlamanın da kolay yollarının bulunması gerekiyor. 365 gün boyunca her gün sabah akşam yemek ve sağım operasyonları mutlaka yapılıyor. Keçiler meraya gidip gelecek. Gübreleri kontrol altına alınacak. Kişisel bakımları yapılacak. Mera alanları hazırlanacak. Bu işi yapacak biz insanlar için de refah yaşam koşulları sağlanması gerekiyor.

Biz Projemizde, Kızlarımız için İklimlendirilebilen cam sera içinde 4 mevsim bahar tadında yaşanabilir bir barınak tasarladık. Yandan ve üstten motorlu havalandırma pencereleri, sıcakta kapanan gölge perdeleri, daha sıcakta çalışan sulu klima sistemi. Daha fazla oksijen imkânı sağlayan 8 metre yükseklik. Bin annenin barınabileceği bir bölüm.  Yeni doğan yavrular için bir bölüm, 2 bin Yavrunun büyüyeceği daha korunaklı sandviç panel ile izolasyonlu bir bölüm ve Erkeklerin yaşam alanlarını oluşturduk. 70 dönüm kadar ekim yaptığımız mera alanları oluşturduk.

Yemleme için sürüyü yüzlük bölümler ayırıp bant sistemi ve her bandın başına da karıştırıcısını koymak sureti ile sadece düğmeyi çevirerek keçilerin içine girmeden yemekleri veriliyor. Kapılarının açılarak doğrudan sağıma gidebildikleri 48 kızın aynı anda otomatik sağıldığı sistem, durdukları padokları, alt ızgaraları sayesinde gübre kontrolü ve gübre kokusuz süt, meradan daha iyi faydalanmaları için merada bölümler oluşturup sıralı ot tüketimi ve başında beklemeden özgür gezinmeleri sağlanıyor.

Lüks olsun diye hiçbir şey yapmadık gerekli olan koşulları belirledik onun çözümlerini dünyada ilk olarak projemizde hayata geçirdik.

*Nasıl memnuniyet

Allah Bize bu dünya da yaşarken, cennette gibi bir yaşam nasip etti. Biz bu yaşantıyı o kadar seviyoruz ve şükür içindeyiz ki her zorluğa ve sıkıntıya sabır ile göğüs germeye hazırız, iyi sonuca varsın ve bize verilen bu nimeti doğru değerlendirelim çabasındayız.

Canla başla çalıştık ancak gerek yatırımın maddi büyüklüğü, gerekse düşük kapasite ile çalışmamızdan dolayı yeterli bir gelir seviyesine ulaşamadık. Maddi problemler gittikçe büyüdü yatırım da yapamıyor işletme sermayesi de bulamıyorduk. Çözüm yolları bulmak zorundaydık çünkü bu yaşamın bize verilmiş büyük bir nimet olduğunun farkındayız, vazgeçmek hiç istemiyoruz ancak bu, Devlet bize yardım etsin! Olmamalı. Bu işletmenin para kazanır olmasını sağlamak zorundayız.

*Nasıl bir çözüm

Sütümüzü kendimiz işleyelim katma değer üretelim, gelirimizi attıralım için çalışmaya başladık. Gerekli izinleri aldık. Zaten kendimiz için üretmekte olduğumuz bir peynir yapıyorduk. Kızım Naz’ın sevdiği şekilde az tuzlu orta yumuşak kokusuz lezzetli bir peynir. Bu aynı zamanda en iyi şartlarda beslenen lezzetli olsun diye çaba gösterdiğimiz sağlıklı keçi sütümüzü de son tüketiciye birinci elden ulaştırabilmenin de yoluydu. Bu çok heyecan verici bir durum. Üreticiden tüketiciye direk ulaşabilme imkânı.

Artizan üretim, keçilerimizin sütü daha lezzetli ve kaliteli üretmeleri için gerekli olan ihtiyaçları planlamaktan başlayıp, sofraya nasıl bir peynir konulacak ile sonlanan çok geniş bir ustalık – sanat çalışması.

Tüm çalışma tek bir işletmenin planlaması ile tamimiyle Lezzet ve Sağlık odaklı, kalitesinden ödün vermeyen ustalık (zanaatkâr) eseri.

Sutbon Artizan keçi sütü ürünleri,

Sağlıklı ve Lezzetli ürünleri, keçi sütünü, keçi peynirini, keçi yoğurdunu, keçi dondurmasını evde sağdığımız keçiden kendimiz için soframıza koyduğumuz ürünleri ulaşabildiğimiz tüm insanlarla paylaşmak istiyoruz. Amacımız iyi olanı çoğaltmak, rekabetimiz kaliteli sağlıklı ve Lezzetli ürün ortaya koymak üzerine. Siz iyi olanı amaçlayın Rızkı veren Allah’tır.

 Bu benim gerçekleştirmeyi hayal ettiğim bir ideal. Tamamen sağlıklı ve doğal Tarımsal üretim yapan küçük aile veya işletmeleri için bir vakıf kurmak. Bu vakıf aracılığı ile artizan üretimi yaygınlaştırmak. Bu yolu açarak ülkemin tarım aşığı insanlarına nesilleler boyu sürdürülebilir uluslararası bir marka değeri kazandırarak toprak ile doğa ile birlikte yaşayabilecekleri aynı zaman da kazanabilecekleri imkân sağlamak istiyorum. Bu konuda bazı ön çalışmalar yapıyorum.

*Üretim nasıl

Biz aile olarak çiftlikte yaşıyoruz. Evimizde evcil hayvanlarımıza bakıyoruz. İhtiyacımızdan çok yavrularımız doğunca bunları Türkiye’de ve yurtdışında bu yaşamı isteyenler için damızlık olarak sahiplendiriyoruz. Kızlarımız biraz sütü fazla verince kendimize sevdiğimiz peynirler yapıyoruz, ilk peynirden sonra sürülebilir peynir istedi kızım, Allah’a Hamd olsun hiçbir kimyasal kullanmadan cam kavanoza sürülebilir saf Pure peynir koyduk. Çiftlikte kendi kendine dağ kekiği çıkıyor topluyor peynire serpiyorduk çok ta güzel oluyordu karton kutuya koyduk üç çeşit tulum peynirimiz oldu. Yepyeni bir lezzet arayışı vardı sert olsun ama ağızda erisin hem tatlılarla hem kahvaltıda hem de meze olarak yensin İzmir keçi peynirini yaptık. Şimdi çok özel lezzet bir yoğurt yapıyoruz kendimize, fazlasını ulusal mağazalara veriyoruz ki tüm Türkiye’de sağlıklı ve lezzetli peynirlerimize kolaylıkla ulaşılabilsin. 

Biz çalışmıyoruz desem doğudur. İş değil, bizim günlük yaşantımız. Tüm aile birlikte yaşıyoruz, çalışıyoruz. Yardımcılarımız da var ailenin bir parçası. İşletme Ortaklarımızda aileden.

Saygılar